Sivas da Nerede Ne Yenir ? Nerede Konaklanır ?

Uzun zamandan sonra tekrar merhabalar. Bu yazımda Anadolunun soğuk ama lezzetli şehri Sivas da nerede ne yenir ? Nerede konaklanır ? Sivasın nesi  meşhur ? gibi akıllara ilk gelen sorulara kendimce verdiğim cevapları sizler ile paylaşıyor olacağım.

Öncelikle Sivas a iş seyahatlerim gereği ay da en az bir kez gittiğimi belirtmeliyim. Ki artık kendisine verdiğimiz komik isim le Vuuuu bile yolu ezberledi. Vuuuu bizim külüstürün adı.

Öncelikle cevap arayacağımız sorumuz ;

Sivas a nasıl gidilir ? Ulaşım yöntemleri ?

Sivasa Özel araç, Otobüs, Tren ve Uçak ile ulaşabilirsiniz. Özel araç ile Sivas ‘a ulaşmak yaz aylarında bir hayli kolay lakin kış aylarında eğer daha önce ciddi karda araç kullanma deneyiminiz yok ise kesinlikle önermiyorum. Kışlık lastik hatta zincir yada benim gibi yapın kar paleti alın derim.

SivasKis1

SivasKis2

Tren ile seyahat etmenin farklı bir tadı olduğunu bilenlerdenim ancak Sivas iç Anadolunun demir yolu merkezlerinden biri olmasına rağmen İstanbul dan Sivas a ulaşımın 20-21 saat sürebileceği konusunda sizi uyarmalıyım.

Otobüs ile Sivas a ulaşım da bir hayli kolay sadece Sivas a yolcu taşıyan Sivas firmaları olduğu gibi Sivas Doğu Anadolu ya açılan bir kapı olduğu görevi gördüğü için Erzurum, Erzincan, Kars istikametinde seyir edecek bir çok araç Sivas dan geçmek zorunda.

Uçak ile ulaşıma gelince Sivas da şehrin yaklaşık 40 km dışında bir hava alanı mevcut. THY ve Pegasus çok sık olmamakla birlikte hafta 5 den fazla çift yön sefer düzenliyor. Lakin hava alanının şehrin çok dışında olduğunu belirtmek isterim. Transfer için önceden bir araç yada shuttle ayarlasanız iyi edersiniz.

Sivas da nerede konaklanır ? Hangi Sivas Oteli ?

Sivas da aslında bir çok 1 yıldızlısından 5 yıldızlısına kadar otel seçeneği mevcut. Lakin eğer benim alışkanlık ettiğim gibi kötü sürprizlerden uzak durmak için Zincir otel arıyorsanız üzgünüm ?

Ben Sivas da yer alan otellerden ikisini deneme şansı yakaladım bugüne kadar. Bunlar artık Sivas ve Otel kelimeleri bir araya gelince akla gelen Sivas Büyük Otel , diğeri ise bir yol üstü tabelasındaki fotoğrafı üzerine keşfettiğim Sivas Buruciye Oteli.

Büyük otel Sivasın belkide tek ana caddesi olan İstasyon caddesi üzerinde uzun yıllardır hizmet veren bir otel. Şehre gelen Spor yada Sanat kafileleri genelde bu otelde konaklıyor. Aslında konumu ve hizmet çeşitliliği açısından gayet başarılı bir otel ancak ben odalara sinmiş olan sigara kokusu nedeniyle elimden geldiğince Buruciye Otel de konaklıyorum. Buruciye otel yine istasyon caddesi üzerine yer alan Buruciye Medresesinin hemen arkasında kalıyor. Konum nedeni ile bulması bir zor olabilir. Lakin son gittiğimde şehrin meydanından görünebilen kocaman bir tabela yaptırmışlardı otelin çatı katına.

İki otelinde iletişim bilgilerini şuracıkta paylaşayım.

Sivas Büyük Oteli ; Adres : İstasyon Caddesi , Sivas Tel:  03462254763 pbx

Buruciye Oteli ; Adres : Eski Kale Mah. Hoca İmam. Sok. No:18 Merkez Sivas Tel : 03462224020

Şimdi kısa bir Sivas turu yapalım… Sivas da nereler gezilir ? Sivasın nesi meşhurdur ?

Sivas 28.500 kilometrekare lik yüz ölçümü ile Türkiye nin Konya dan sonra en büyük ikinci ilidir. Bu nedenledir ki Sivas ilinin bir çok ilçesi merkeze olan uzaklıkları nedeni ile kendi kendine yeten ufak iller haline gelmişler.

Ben şuana kadar yalnızca Sivasın Şarkışla, Gemerek, Yeniçubuk ilçelerini  ve şehir merkezini gezme şansı bulabildim. Sizlerle şehir merkezindeki tarihi ve kültürel ögeleri paylaşmak isterim.

Öncelikle Sivasın nesi meşhur ? Benim cevap Sivas bıçakları. Bir tane aldım ve evde yaptığım her şey de favori bıçağım dır yıllardır.

SivasBicagi

Sivas da gezilecek yerler. ?

Buruciye medresesi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi ,

SivasKongreMuzesi

Ve geldik en güzel bölüme…

Sivas da ne yenir ? Nerede yenir ?

Bu bölümde sayfanın okunabilmesi açısında kolaylık sağlamak amacı ile her mekan için farklı bir bölüm oluşturmak istedim. Aşağıdaki linklere tıklayarak mekanlar ve lezzetleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kirli Ahmet (Beşler Kebap)

Aşçıbaşı Lokantası (…yakında)

Mis Kebap (…yakında)

Lezzetçi (…yakında)

 

 

 

 

 

Comments

  1. By eren

    Cevapla

  2. By Rafael

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir