Prag, Çek Cumhuriyeti. Nasıl Gidilir ? Nesi meşhur ? Ne yenir ? Nerede Konaklamalı?

Yurt dışı gezileri konu olunca sorular hiç bitmiyor belkide. Bu yüzden başlığa bile sığdırmak güç oldu. Bunun sebebi sonuçta ana vatanımızdan uzak olmak mıdır ? Korku yada Heyecan mıdır ? emin olamıyorum. Lakin ben mümkün olduğunca yurt dışı gezilerimi haftalar hatta aylar öncesinden adım adım planlamaya ve bu planlara sadık kalmaya çalışıyorum. Başarılı olabiliyor muyum 🙂 Tabiki hayır.

Astronomik Saat - Prag - Çek Cumhuriyeti

Astronomik Saat – Prag – Çek Cumhuriyeti

Bu yazımızın ana konusu belkide ilk yurtdışı yazımız da olacak olan Prag. Baştan uyarayım yurtdışı yazılarımız gastronomik maceralar içermekle birlikte daha çok amatör bir gezginin gezi rehberi şeklinde olacak. Bir Loplopculer üstadımın sayfası gibi gittiği ülke mutfağını en ince ayrıntısına kadar incelemiş. Damak tadına adanmış yazılar olmayacaklar. Ama elimden geldince size güvenle, severek, karnınız tok bir gezi için yol göstermeye çalışacağım. 🙂

Prag gezimizi eşim Tuğba ile birlikte Mayıs 2013 de gerçekleştirdik. İşim gereği ziyaret ettiğim Almanya nın Nuremberg kentinden araç kiralayarak yaklaşık 350 km lik bir yolculuktan sonra Prag a ulaştık.

Erlangen_Prague_Road_Map

Benim aklıma yer eden ve çok araştırdığım sorular olduğu için başlangıçta da belirttiğim gibi yazım gastronomik içerikden çok amator bir gezi defteri olacak. İş bu nedenle o günlerde aklımı en çok kurcalayan soru olan

Prag da Araç kiralamak güvenli olur mu ? Hangi şirketten araç kiralamalı ? Araç kiralamak için ne gerekli ?

Almanya’da araç kiralamak ülkemizden daha güvenli ufak tefek bir kaç araçla ticaret yapmaya çalışan firma sayısı yok denecek kadar az. Genelde büyük kurumsal firmalar bu sektördeler. Sixt , Europa, National gibi. Biz Sixt den kiralama yaptık. Web sitesi üzerinden rezervasyon yaptık ve gittiğimizde aracımız hazırdı. Lakin sizi uyarmak istediğim bir kaç konu olacak. Öncelikle rezervasyon yaptığınız araç beklentiniz olmasın çünkü Türkiye dede olduğu gibi aynı sınıf içinde araç değişikliği olabiliyor. Biz Rezerve ettiğimiz BMW yerine Peugout bir araç ile yolumuza devam ettik. Diğer bir hatırlatma rezervasyon sırasında seçtiğiniz ücretsiz eklentiler genelde araçta olmuyor. Biz dizel ve otomatik vites opsiyonlarını seçmemize rağmen manuel ve benzinli bir araç ile yolumuza devam ettik. Bir diğer hatırlatmam yurtdışı yolculuklarda mutlaka bir navigasyona ihtiyacınız olacak. İnternete ihtiyaç duymadan haritalara erişebileceğiniz gezeceğiniz ülkelerin haritalarının yüklenmiş olduğundan emin olduğunuz bir naviasyon edinin yahut araç kiralama şirketine ek ücret ödeyerek kiralama yapın. Biz kendi navigasyonumuza sahip olduğumuz için kiralama yapmadık. Lakin kiralama günlük 3 € idi.

Araç kiralama konusunda son iki notum. Çek Cumhuriyeti ve Avrupa birliğine sonradan katılan bazı ülkelerin Ekonomik durumlarından dolayı yaşanan suç oranı yüksekliği nedeni ile araç kiralama şirketleri bu ülkelere giriş yapacağınızı beyan eder iseniz. Alman üretimi araçlar yerine Fransız yada Italyan aynı sınıf araçları veriyorlar.

Son uyarım ise aracınızı mutlaka teslim alırken didik didik inceleyin sizin önem vermediğiniz ufak bir çizik araç tesliminde canınızı sıkabiliyor. Mümkünse kiralamaya küçük hasar sigortası ekletin.

Aklınızda bir fiyat oluşması adına biz Cuma akşamı 19.00 da teslim alıp , pazartesi sabahı 08:00 de teslim ettiğimiz aracımız için 80 € kiralama bedeli ödemiştik.

Almanya ‘dan Prag (Çek Cumhuriyeti ne) a yolculuk yapar iken bir sınır kapısı var mı ? Pasaport yada vize kontrolü var mı ? 

Hayır yok. Yalnızca eksi bir sınır kapısından geçiyorsunuz ancak in-cin top oynuyor. 

Çek Cumhuriyeti için Otoban ücreti yada Trafik Bandrolü almalı mıyım ? 

Ne yazık ki bu sorunun cevabı muamma. Bizi Alman arkadaşlarımız gitmeden uyardıkları için bizler tam eksi sınır kapısına gelmeden. Ufak bir büfede üniformalı bir beyin çalıştığı bandröl satış noktasından süresine göre fiyatları olan bandröl aldık. En kısa süreli bandröl 1 haftalık idi. Ödeme için Kredi Kartı yada Euro kabul etmiyorlar ne yazık ki. Bu nedenle ödemeyi Çek Cumhuriyeti halen Euro bölgesinde olmadığı için Çek Korunası ile yaptık. Bandrol noktasında Euro – Koruna dönüşümü yapmak mümkün lakin parite çok düşük resmen kazıklandık. Euro karşılığı olarak 18€ ödedik 1 haftalık bandröl için. Mümkünse gitmeden Çek Korunası edinin. Para değişimi konusunu aşağıda daha detaylı inceleyeceğim.

Ayrıca aynı rotada seyehat eden bir çok arkadaşım bu bandrolü almadan da yolculuk ettiklerini söylediler. Risk size kalmış efenim. 

Çek Cumhuriyetin’de trafik güvenli mi ? Yolların kalitesi nasıl ? 

Bizim herhangi bir kötü deneyimimiz olmadı ? Yollar bir Almanya Otobanı değil tabiki. Hatta ülkemizdeki otobanlarlada kıyaslanamaz. Ülkemizdeki otoban olmayan ayrılmış duble yollara benzetebiliriz.

Almanya ve Çek Cumhuriyeti’de Hız Sınırı Nedir ?

Almanya da hız sınırı otobandan otobana değişken ve kimi zaman hız sınırı yok. Çek cumhuriyetinde ise şehirler arası yollarda aksi bir tabela yok ise hız sınırı 90 km/s .

Prag’da Otopark ?

Prag’a sonunda ulaştık 🙂 Peki aracımızı nasıl park edeceğiz.  İşte bir başka keşmekeş. Ne yazık ki Prag da otopark alanları çok sınırlı ve Turistik bölgelerde sabit olmayan ilginç tarifler geçerli olabiliyor. Ayrıca araçınızın ve kişisel güvenliğiniz için tanımadığınız çok ara sokaklara park etmenizi önermiyorum. İnternet üzerinden önceden rezervasyon alan otoparklar mevcut. Yahut bizim yaptığımız gibi. Prag’ın turistik bölgelerinin tam ortasında yer alan Palladium Prague adlı alışveriş merkezinin kapalı otoparkına park edebilirsiniz.

Çok ucuz olduğu söyleyemem. Biz yaklaşık 10 saatlik park süremiz sonunda 30€ yakın bir park ücreti ödemiştik. Kredi Kartı geçerli ödeme noktalarında. 

Ulaştığımız saatler öğle saatleri olduğu ve çok acıktığımız için biz öğle yemeğini bu alışveriş merkezinin yemek katında bir Moğol Restaurantın’da yedik.

Togobox mongolian-bbq

Yemez olaydık 🙁 aman uzak durun efenim. Eşimin tercihi Mcdonals oldu. Herzamanki samansı bildiğiniz MC. ama en azından tuvalete koşmuyorsunuz. Asya yemekleriyle çok haşır neşir bir insan değilim belki ama bu hayatımdaki en kötü deneyimdi. Normalda sakatat, Sushi vs gibi kimi dostlarımızın uzak durduğu lezzetleri çok sorun etmediğimi belirteyim ama bu yemek öyle kötüydü ki. Sanırım etleri bozuktu.

Sonrasında başladık yarım günlük Prag turumuza. Prag yarım günde gezilir mi ? Eğer yürümeyi seviyorsanız, Çocuğunuz yok ise, Gece hayatını sevmiyorsanız. Yarım gün olmasada 1 gün prag için gayet yeterli bir süre belirtmek isterim.

Devamı yazılıyor…. 🙂 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir