Mersin de Ne yenir ? Nerede yenir ?

 

 

 

 

 

 

 

 

Mersin aslında GAP gezimizin ilk konaklama mekanı eşimin ailesinin Susanoğlu nda yer alan yazlığı nedeni ile. Ramazan bayramını susanoğlunda geçirdikten sonra turumuza devam etmeyi planlıyoruz. Bu süre zarfında da Mersin ve çevresinin güzelliklerini keşfetmeye çalışıyoruz.

Benim gibi “Profosyonel Yiyici” birisi içinilk soru. Mersin de nerede tantuni yenir ?

Daha Mersin e gelmeden bu sorunun cevabını Tuğba ile birlikte aradık internette. Ancak son noktayı Tuğbanın üniversite eğitimini Mersin de geçirmiş yakın bir arkadaşı koydu. İstikamet Mert Tantuni. Mert tantuniye alternatif olarak Göksel Tantuni (Bir çok şubesi var.) ve Hasan Usta ismini çok duyduk. Ancak onları artık başka bir zaman da deneyeceğiz.

Öncelikle Mert tantuni nin adresi , Güvenevler Mah. 1902 Sk. Dumlu Apt. Pozcu/Mersin (Bizim gibi navigasyon kullanarak otomobil ile yolculuk yapan dostlara yardımcı olabilir. )

Forum Mersin Alışveriş Merkezi

Otomobil ile yolculuk yapacak iseniz önemli bir uyarım ise Mert tantuni nin bulunduğu sokağın araç trafiği için çok elverişsiz olması bu nedenle otopark bulmakta sıkıntı yaşayabilir hatta bu yüzden tantuni yemekten bile vazgeçebilirsiniz. Benim size önerim aracınızı yaklasık 1 km mesefede bulunan Forum Mersin Alışveriş Merkesinin ücretsiz olan otoparkına koymanız ve yürüyerek Mert tantuniye gitmeniz yönünde. Bazı yorumlar ve mekanın tam adresini öğrenmek isteriseniz foursquare sayfası için tıklayınız.

Mert Tantuni

Mert tantuninin telefon numarasına ihtiyaç duyar iseniz. +90 (324) 328 66 70

Şimdi gelelim yorumlara.

Biz öncelikle birer adet lavaşa tantuni ve iki ayran sipariş ettik. Garsonlar gayet güler yüzlüler. Hızlı bir şekilde Ayranlarımız (Kapalı,Pastorize ayran satıyorlar. Kendi yaptıkları ayranları yok. Ancak hazır ayran gayet lezzetli idi.) ve İkramları olan Ekşimen (Ekşi bir tadı olan görüntü olarak Roka yı andıran bir bitki) , Karalahana salatası , Taze ve Turşu acıbiberler masamıza geldi. Belirtmek isterim ki biberler çok çok çok acı aman dikkat. Yoksa benim gibi su içmekten midenizde yer kalmaz. Ki ben acı seven biriyimdir aslında.

Diyeceksiniz ki neden bu kadar laf kalabalığı… Çünkü halaaaaaaaa tantunilerimiz gelmedi. Evet tantunilerin gelmesi yaklaşık 10 dk sürdü. Biz tuğba ile acaba tazemi yapıyorlar yorumunu yaptık. 10 dk lık bekleme sonunda tantunilerimiz geldi. Daha yemeye başlamadan ben bir adet somun ekmeğe tuğbaya ise lavaşa yoğurtlu takviye istedik. (Biz bitirmeye gelir umudu ile allahtan bu sefer erken geldi. ve bizi üzmedi tantuniler. ) Lezzeti ve et kalitesi güzeldi gerçekten başka illlerde yediğim tantunilerden daha lezzetli olduğu kesin. Ancak çok aşırı bir fark ben bulamadım. Somuna olan tantuniyi daha lezzetli buldum açıkcası. Yoğurtlu ise farklı bir alternatif denenebilir. Üstüne dökülen yoğurt ev yapımı güzel bir yoğurt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gelelim fiyat lara. Biz 2 Lavaş + 1 Somun + 1 Yoğurtlu Tantuni + 2 Ayran için toplam 20,5 TL hesap ödedik. Çaylar şirketten.

Tantuni keyfinden sonra aracımıza ulaşmak için Alışveriş Merkezine doğru yürürken bir çok seyyar satıcının yaş antep fıstığı sattığını gördük denemek için bizde aldık biraz. Tadı güzelmiş gerçekten… Denenmeli bence.

 

 

 

 

 

 

Yarımcı olması için google map 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir