Köfteci Kirli Ahmet (Beşler Kebap)

Sivas özellikle karasal iklimin sert geçtiği bir coğrafya bu nedenle bölgede genel olarak büyük baş hayvancılık yaygın. Biz yemeğin ardından yola düşenler ise bunun faydalarını görüyoruz 🙂

Sivas da aslında hiçbir Anadolu şehrinde görmediğim kadar çok ortalamın üstü lezzete sahip restorant var. Bunlardan biriside ünlü Sivasın bu nadide değerini yıllardır layıkı ile bizlere sunan namı değer Kirli Ahmet. Ticari unvanları Beşler Kebap şeklinde (Navigasyon kullanan dostlara ufak bir tüyo.)

Ahmet usta halen mekanın başında orta üstü yaşlarda bir abimiz. Genelde hep köfte ocağının yanında oturmuş pişiriciyi izlerken görürüm kendisini.

Sivas köftesi nedir ? Ahmet abi demiştim ilk gittiğim zamanlarda ? (O zamanlar halen hayvansal yağın fazlasından rahatsız olanlardandım. Şimdi yağlı olsun diye uğraşıyoruz 🙂 )

Ve her damak çatlatan köftecinin vermiş olduğu klasik cevabı yapıştırdı Ahmet abi tamamen etin kaliteli olması ile alakalı. Köftenin içinde %50 Dana eti , %50 Kuzu eti mevcut ve ek olarak yalnızca tuz, karabiber.

Evet sadece ama sadece et. Lakin o kadar kaliteli ve lezzetli bir et ki damak çatlatır cinsten. Kirli Ahmetin fiks bir köfte menüsü var. Köftenizi söyledikten sonra siz köftenizi beklerken, masanıza az mercimek çorbası, soğan söğüş, turşu , haydari , ezme ve sıcacık yuvarlak gobit ekmekler ve kocaman bir sürahi dolusu ayran  geliyor.

KirliAhmetMeze

Eklerin ve çorbanın çok başarılı olduğunu söyleyemem ama ayran özlediğim bir lezzet gerçekten öyle hazır yoğurttan yapılmış kıvamı koyu ayranlardan değil. Gerçek doğal yoğurttan yapılmış kıvamı açık ama lezzeti koyu bir ayran. Hemen sıcacık ekmeğin arasını açın biraz soğan bir turşu götürün derim üstüne de bir yudum ayran… Köfteler nerede ustam…

Evet söylemeden edemeyeceğim servis biraz yavaş kalıyor mekanda hele bir de yaz döneminde mekan kalabalıkken giderseniz. Köftelerin gelmesi 15 dakikanızı alabilir.

Köftelerimiz geldi 🙂 Bir porsiyon köfte de sekiz adet köfte yer alıyor ve gayet doyurucu. Köftelerimiz bu güne kadar tatmış olduğumuz köftelerden bir hayli farklı biraz yağlı tam kıvamında pişmiş sulu sulu geliyor. Yanında ızgara domates ve biber.  Bir de bakıyorsunuz bitmişler bile…

Kirli Ahmet de yalnızca köfte yok ama diğer ürünler köftenin yanında çok ama çok sönük kalıyor. Ama benim en büyük favorim bu bilinmeyen ürünlerden doğdu. Karışık Izgara… ama nasıl bir karışık anlatmakla bitmez… Karışık ızgara yalnızca kırmızı etten oluşuyor. Beyaz et ürünü içermiyor. Malum Etin başkentlerinden birinde Sivas dayız.

Karışık ızgara da koskocaman bir tabak dolusu sulu sulu orta üstü pişkinliğe sahip et ürünü geliyor masanıza.İçerisinde. Sivas Köfte , Biftek , Şiş , Adana yer alıyor.  Karışık ızgara isteyince garson arkadaşlar hemen uyarıyorlar abi biraz fazla beklersin vaktin varmı ? Olmaz mı diyorum sırf karışık için geldim. Evet doğru söylüyorlar 20-25 dk sürüyor yemeğimizin gelmesi…

KirliAhmetKarışık

Bir dipnot aslında mekanın adının Kirli Ahmet olması hijyen eksikliğinden kaynaklanmıyor. Ama salaş bir mekan olduğunu da belirtmeliyim. Öyle şık şatafatlı bir mekan beklemeyin sakın…

KirliAhmet

KirliAhmet2

Gelelim bir Kayserili olarak fiyatlara.

Sivas köftesi , Az çorba , Ayran ve mezelerden oluşan bir porsiyon Sivas köfte Temmuz 2013 fiyatları ile 12 TL.

Karışık Izgara , Az çorba , Ayran ve mezelerden oluşan bir porsiyon Sivas köfte Temmuz 2013 fiyatları ile 25 TL.

Umarım sizlerde bu lezzetleri dener ve bana hak verirsiniz. Yorumlarınızı duymak bizi çok mutlu ediyor.

Kendi çekmiş olduğum görsellerin bir kısmını teknik nedenler ile kayıp ettim 🙂 ne yazık ki bazı görselleri google dan aldığımı belirtmeliyim. Ama bu ayrılık bir ay ya sürer ya sürmez. Vuuuu ya atlar Sivas a gider. Karışık Izgaramızı yerken siz dostlar içinde damak çatlatan anları ölümsüzleştirdiğimiz kareler yakalamış oluruz.

Bizi bekleyin anacım 🙂

Comments

  1. By Burak Şenol

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir