Birbiçer Kebap – Adana

Adana da  nerede ne yenir ?

Rotamızı Mersin e cevirdikçe yolumuzu mutlakada Adana dan geçiriyoruz artık. Şimdilik löpcüler  ve  oburcan gibi dostlarımızın izinden gidiyor kimi zaman ise iş arkadaşlarımızın deneyimlerine güveniyor ama her seferinde başka mekanlar denemeye özen gösteriyoruz.

Son deneyimimiz Adana Yüzevler , Kling Usta , Eyvan Kebap dan sonra Birbiçer Kebap idi. Bu yazımızda Birbiçer kebap adına yorumlarımızı bulabilirsiniz.

birbicer-kebap

Öncelikle Birbiçer kebabın iki şubesi olduğunu belirtelim biz Turgut Özal Bulvarı üzerinde yer alan şubelerini ziyaret ettik otobana yakınlığı nedeni ile.

Adananın kavurucu sıcağını nasıl aşarız diyerek kapalı mekan yerine açık alanda oturmayı tercih ettik. Mekanın Ramazan ayı nedeni ile sakin olması da bir hayli işimize yaradı açıkcası.

Masamıza oturduktan sonra bir hayli kibar bir garson arkadaş bizimle ilgilendi. Siparişimizi almaya gelirken hemen salata ve mezelerimizi getirdi sağ olsun. Zaten bu artık Adana için alışılmış bir rituel. Keşke her şehrimiz yada her restoranımız bu şekilde cömert olsa misafirlerine karşı. Benim en sevdiğim meze Közlenmiş Soğan-Sarımsak-Biber lakin ne yazık ki Birbiçer de bu ekler yoktu. Ezme, Sumaklı Soğan Salata, Söğüş ikram olarak geldi masamıza. Misafirimiz olan kardeşim Timur un ilk Adana deneyimi olması nedeni ile herkese birer porsiyon Adana Kebabı ortaya ise duble Ciğer söylendi. Beklerken boş durmayalım dedik ve salatalarımızı kaşıklamaya başladık.

birbicerkebap2

…ve ciğerlerimiz geldi. Mekanın servis hızı gayet hızlı. Ramazan sakinliği nedeni ile mi yoksa hep mi böyleler bir sonraki ziyaretimizde netleşmiş olacak. Hemen ilk lokma en özenli lokmamız olsun diye dürümlerimizi yapmaya koyulduk. Lakin aklımızda bir soru bu ekmekler neden bir tarafı pişmiş bir tarafı farklı duruyor…

birbicerkebap3

Sorumuzun cevabını bulmamız geç olmadı. Fazla ekmek yiyerek tıkanmamız için ve fırından sıcak çıkan pidenin ince ama yumuşak olamasını sağlamak için pideyi ortadan ikiye ayıyarak servis ediyorlar.

Gelelim yorumlarımıza…Benim asıl deneme nedenim olan ciğer gerçekten başarılı idi. Adlında daha büyük bekliyordum genelde yorumlar bu yönde olmuştu mekanla ilgili ama orta boyutta idi diyebilirim. Ne Mersin yada Anadoluda yapılanlar gibi çok küçük nede Antep ve Diyarbakır da yediklerim kadar büyükler. Orta boyutta aralara birer parça kuyruk atılarak yapılmış minik şişler. Yağlar gerçekten mükemmel bir lezzet katmış bu bir gerçek. Utanmasam 3 ciğer 2 yağ yerine 3 yağ 2 ciğer takın diyeceğim…  Dürümlerimizi özenle hazırladık ve yedik. Sonrasınını hayal meyal hatırlıyorum.  Tam rüyadan uyanmak üzere idim ki Adanalarımız geldi.

20130802_160443

Adana ile ilgili yorumlarımıza geçmeden önce bir kaç Kayseri li detay verelim. Bir porsiyon ciğerde sekiz adet şiş bulunuyor. Mekanda tüm kebaplar için aynı fiyat belirlenmiş 12 lira. Ayran, Şalgam ve Su 1 , Kola ise 2 lira. Zaten Adana da şalgam içilir deyip şalgam dan başka bir şey içmemeye özen gösterenlerdenim. Tuğba mekanın kendi yaptığı ayrandan istedi ve bende bundan bir yudum aldım (Halk tabiri ile açık ayran). Gayet başarılı idi. Ben ise her zaman ki gibi acılı şalgam. Şalgam kötü idi diyemem ama nedense şalgamın anayurdunda hazır fabrikasyon şalgam içmek biraz iğreti geliyor bana… Ne yazık ki Birbiçer de fabrikasyon sizin de marketlerden gidip alabileceğiniz bir marka şalgam ikram ediyor.

Gelelim Adana ve denemek için yolluk olarak sipariş ettiğimiz kuşbaşıile ilgili yorumlarımıza. (İstanbul Unkapanı usulü yolluk sanılmasın efendim hesaba bir kebap daha yazıldı.) Ben Adana yı çok başarılı bulmadım açıkcası kötü değil kesinlikle ama Ciğer gibi öne çıkmıyor. Daha iyilerini yedim… Nerede mi yedim ? söz en kısa zamanda diğer Adana keşiflerimizi de siteye ekleyerek orada belirteceğim. Şiş pişirme olarak başarılı idi ne kuru idi ne pişmemiş. Lakin eti çok lezzetli değildi. Üstünde ise bence gereksiz bir sos var dı. Salça yada Domates sosa benzettiğim.

20130802_161702

Sonuç bir biçer Adana da denemiş olduğum Ciğer ler arasında en başarılı ciğeri sunarak bu konuda liste başını alıyor. Bence sizlerde denemelisiniz…

Bizim gibi kendi aracınızı kullanarak gidecek iseniz mekanın kendine ait bir otoparkı yok. Zaten Adana da çoğu mekanın yok. Yol üstünde yer bulabilirseniz park etmelisiniz. Biz bulduk Allahtan 🙂

Mekanın iletişim bilgilerine ihtiyacınız olur ise.  Adres: Turgut Özal Bulvarı Telefon: 0322 234 48 48

Comments

 1. Cevapla

 2. By Nirosh

  Cevapla

  • By yemekicingezmek

   Cevapla

  • Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir