Belgrad (Sırbistan) – Mostar – Saraybosna (Bosna Hersek) Araç Kiralama ?

Belgrad , Mostar ve Saraybosna yazılarımızda bahsettiğimiz 2 Eylül 2016 – 10 Eylül 2016 arasındaki seyehatımızı ;

  • Vize muafiyeti olan ülkelerin giriş yapılan ülkeden çıkış yapılır kuralı
  • Belgrad-Mostar/Saraybosna arasında bebek ile yolculuk yapılabilecek konformu bir toplu taşıma aracı olmadığı için.

Araç kiralayarak gerçekleştirdik. Belgrad ‘a ilk giriş yaparken değilde Belgrad turumunuzun ardından Mostara geçerken araçımızı teslim aldık. Böylelikle hem 3 gece daha az kiralama yapmış olduk. Dahada önemlisi Belgrad içinde otopark sıkıntısı yaşamadık.

Araç kiralama rezervasyonumuzu Rentalcars.com üzerinden 20 temmuz civarlarında yaptık yani seyehatten yaklasık 1.5 ay önce. Kiraladığımız ekonomik stationwagon segmentinde olan Renault Clio Grantourer için 4 gün için 405 TL ödedik. Sonrasında bir pişmanlık yaşamayalım diye hersey dahil sigorta yaptık ve sigorta için 199 TL ödedik. Toplam maliyet 605 TL oldu.

rentalcars1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rentalcars.com bir cok firmadan farklı araç teklifleri sundu bize. Bu aşamada biz özellikle aşağıdaki kriterlere dikkat ederek seçimimizi tamamlandık sizede aynısı öneririm.

  • Kiralama firması tanıdık uluslararası bir firma mı ?
  • Kiralama firmasının havalimanı içinde ofisi var mı ?
  • Kiralanan araç sınırsız yahut sizin seyehat planınız için yeterli kilometre hakkı içeriyor mu (ekstra km kimi zaman cidden umduğunuzdan pahalı olabilir.)
  • Kiralanan araç dolu depo ile teslim dolu depo ile iade şeklinde mi ? Bu size hem yola çıkarken zaman kaybettirmeyecektir. Ayrıca hem siz hem firma risk almamış olacaktır. (bu aşamada araçı teslim alırken ve iade ederken benzin ibresinin nerede olduguna tam dikkat etmenizi öneririm.
  • Ülke sınırlarını terk etme ek bedeli net bir şekilde belirlenmiş mi ? Birçok firma eğer araç ile ülke sınırlarını terk edecek iseniz. Gerekli belgelerin düzenlenmesi için sizden ek ücret talep edecektir. Bu ücret kiralama sözleşmesinde net olarak açıklanmış mı ? (Örneğin bizim kiralama yapmış olduğumuz Budget firması bu hizmet için bizden 30 Eur talep etti. Bu ücreti Rentalcars.com ‘a değil teslim sırasında firmaya yapıyorsunuz.
  • Ek aksesuar bedelleri net olarak belli mi ? Kimi firmalar araç kiralama ücretini uygun tutarken ek aksesuar olarak tanımlanan GPS , Bebek koltuğu gibi ekipmanları cok yüksek fiyatlara kiralıyor. (Örneğin bizim talep ettiğimiz bebek koltuğunu kimi firmalar günlük 10€ ya kimi firmalar kiralama başına 50€ ya kiralıyorlardı. Biz Budget firmasına günlük 7€ toplam 28€ ödedik.
  • Sigorta şartları makul mu ? (Değil ise rentalcars.com tamamlayıcı sigorta paketi alarak riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Biz kiralama bedelimiz %50 si kadar ekstra ödedik ancak hiç tanımadığımız ve ülkeler arası geçiş yapacağımız. Gelişmişliği Türkiye ye kıyasla daha az olan ülkelerin yollarında karşımıza ne çıkacağını bilemediğimiz için kafamız rahat etti.

Uyarı ve önerilerin ardından gelelim kiralama deneyimimize. Öncelikle Rentalcars.com üzerinden kiralama isteğini yaptık ve paramızı ödedik. Ancak karşı firma yaklaşık 10 gün isteğimizi onaylayarak konfirmasyon vermedi. Sonrasında konfirmasyon geldi. Ancak ben Ülke sınırları dışına çıkacağımız ve bebek koltugu konusunda açıklamamın firmaya gitmedğini gordum. Bu acıklamaları tekrar girdim ve bir 5 gün sonratekrar konfirmasyon geldi. Bu süreçte fiyat ödediğim fiyat olarak sabit kaldı.

Kiralama günü aracımızı bugüne kadar ki kiralama deneyimlerim arasındaki en kibar ve dürüst kişi ile teslim aldık. Ayrıca Rentalcars.com mobil uygulaması kiralama gününden önce bize hatırlatma ve kiralama saatine 1 saat kala bize bir takım uyarılar gösterdi. Bunlar aynen size yukarda bahsettiğim gibi Benzin deposunun doluluk oranı, Lastikler, Aynalar ve Camlar dahil araçın iç ve dışını çok dikkatli incelememi; en ufak bir hata kusur var ise teslim alırken teslim belgesine not olarak işletmemi ve mumkunse bu belgenin bir kopyasını almamı öneriyor.

tutanak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hatta mümkünse fotoğraflar çekin ve saklayın diyordu. Yine benzer uyarılar teslim saatinden öncede çıktı. Depoyu full almış iseniz Full vermeniz gerektiğini aksi taktirde normal fiyatından çok daha fazla bir fiyattan depoyu doldurup teslimat sırasında almış oldukları depozitten keseceklerini vs soyluyordu.

Bahsettiğim gibi teslim eden arkadaş çok kibar ve dürüst idi. Benim dikkatimi çekmeyen bir çok noktayı o gördü ve işaretledi. Ama siz siz olun iyi inceleyin derim. Benim sonradan fark ettiğim tek kusur daha öncede Renault araç kullandıgım için aşina oldugum koltukdaki su lekeleri idi.

Araç ile yaptığım yaklaşık 900km yolun ardından. Kazasız belasız tekrar Belgrad Havalimanına geldik ve araçı elimizden geldiğince temizledik içinde çöp vs bırakmadık. Ve kiralama ofisine giderek aracı teslim etme isteğimi söyledim. Olması gerekenden 3 saat kadar önce teslim ettim. Kiralama ofisinden bir arkadaş benim ile birlikte teslim alırken doldurmuş oldugumuz kusurlara ek olarak bir kusur var mı ? Diye inceledi aracı ve bir kusur bulmadı. Ancak iki seye takıldı birisi ben koltukları üstün korü silmiştim madensuyu döktüğüm için. Birde aracın benzin deposunu 5km önce doldurmama rağmen halen biraz eksik görünüyordu. Bana eğer kendileri teslimattan sonra depoyu doldururlarsa ekstradan her litre için 4€ ücret kesileceğini normalde havalimanında pahalı bir benzin istasyonu olmasına ragmen fiyatın 1.2€ oldugunu beraber gidip depoyu dodurmamızı önerdiğini iletti. Ben 5km önce doldurmustum dedim. İstersen gidelim sen bilirsin ben iyiliğin için soyluyorum dedi. Bende kabul ettim ve gittik ve haklı cıktım arac 1€ benzin aldı sadece. Bu sebeple teslim dokumanına bir not düştü beraber depoyu doldurduk ibre hatalı diye. Koltuklarda bu arada kurumustu ve bu sorunuda gidermiş olduk. Kiralama ofisine beraber geçtik ve teslim alırken kesmiş oldukları depozito yu kartıma iade ettiler. Daha önceki Almanya kiralama deneyimimde depozutonun iadesi 20 günü bulmustu.

Böylelikle sorunsuz bir kiralama serüvenide bitmiş oldu. Sırbistan da araç kiralayacak olur iseniz. Budget firmasını öneririm.

Bir fikir vermesi açısından teslim alırken çekmiş oldugum fotograflar.

8 7 6 5 4 3 2 1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir