Belgrad (Sirbistan) ‘a Nasil gidilir? Nerede konaklanır? Ne yenir? Gezilecek yerler !

belgrad1

Kızımız Umay in doğuşundan sonra tatil planı yapmaktan cekinir bir hale geldik. 19 mayis tatilinden faydalanarak yapmis oldugumuz kisa Mersin tatilinin ardindan. Yaz tatili icin Antalya da otel arayisina girmistik ki. Keyifle takip edip hastasi oldugumuz Ayhan Sicimoglu bey in bir twit i bizi etkiledi ve bir anda vizesiz balkan turlarini arastirir olduk. Bir kacgun suren bir on arastirmadan sonra Sirbistan ve Bosna Hersek ikilisinden olusan ve 8 gece surecek olan gezimiz sekillenmeye basladi.

14 temmuz gunu setur araciligi ile 2 Eylül 2016 Kayseri-Istanbul-Belgrad gidis. Belgrad-Istanbul-Kayseri donus seklinde biletlerimizi aldik. Ucus saatlerinin daha mantikli olmasi ve THY markasina olan guvenimiz nedeni ile Turk Havayollarini tercih ettik.
Ve ne yazik ki 15 temmuz cuma gecesi ulkemiz tatsiz saatler yasadi ve ardindan Ohal ilan edildi. Devlet memuru olan eşim nedeni ile gezimize 1 hafta kalana dek yurtdisina cikip cikamayacagimiz hep muhallakda kaldı ve bizde en azindan vatanımız da sorun yok diyerek birar soğuk su icmeye hazir hale geldik. Ve mutlu haber yillik izin ve yurt disi cikislara izin verildi.!!!

Hotel rezervasyonlarını da uçak biletleri ile birlikte booking üzerinden halletmiştik. Konum olarak gezilecek noktalarin tam ortasinda olmasi bizimde bebek ile yuruyerecek gecegimiz gerceginden yola cikarak. Jump Inn Hotel i tercih ettik. Gezimizin belgrad ayagi 3 gece ve 3 gunduz surdu.

Oncelikle otelden genel olarak cok memnun oldugumu belirtmek isterim. Kahvalti cesitliligi, odanin temizligi , otelin konumu ve personel in ilgisi sorunsuzdu.

Cocuklu ilk yurtdisi seyehatimiz olmasi nedeni ile maddi anlamda gereksiz kimi tercihler yaptigimizi belgrad gezimizi tamamlayip mostar a giderken bir kez daha anladik. Hatalarimizin başında internette yer alan taksi fiyatlari konusundaki uyarılardan endiseye kapilarak hotel den tek yon transfer talep etmemizdi acikcasi taksi ile 15€ tutan havalimani-hotel transferimiz icin otel e 32€ odedik. Transfer sorunsuzdu. Bebek koltugu bile dusunulmustu. Cok ciddi bir bedel olmadigi icin takılmadık ama bence sizler taksi kullanabilirsiniz. Istanbuldan bir farki yok gercekten taksicilerin. Diger bir hatali secim ise booking uzerinden standart oda yerine aile odasi secmemizdi. Tesadufen gorduk ki odamiz karsi odadan sadece bir koltuk farkli idi. Burdan cikarttigimiz ders artik tum yurtici yurtdisi seçimlerimize yansıyor. Booking sitesinde otelinizi sectikten sonra oda secimi yapmadan otelin genel kosullarina baktiginizda size bebek karyolasi kullanılıyorsa 2 yaşından küçük çocuklar ücretten muaftir. Odadaki tum yataklar kullaniliyor ise 6 yarışdan kucuk cocuklar ucretten muaftir. Gibi ibareler yer alıyor. Eger bu yas kosullari sizin icin uygun ise booking e 2 yetiskin 1 cocuk olarak girmemenizi oneririm size. Eger bu sekilde girer iseniz size daha genis olan aile odalarını çıkarıyor fiyatta min. %50 artiyor. Eger bizim gibi oteli sadece uyumak için kullaniyor iseniz neden daha fazla ödeyesiniz.

booking

Thy’nin TK2013 numaralı uçuşu ile yolculuğumuz 15:05 ‘de Kayseri ‘den da başlıyor. Umay ile ilk uçuşumuz. (Uçuştan çıkardığımız not. Yanınıza çocuğunuzun ilgisi çeken mumkun olduğunca çok sayıda oyuncak alın. Sıkıldıkça yenisi verin ki size sarmasın.!!! ) Uçuşumuz herhangi bir aksaklık olmadan tamamlanıyor ve hızlı bir şekilde 18:45 de kakacak olan Belgrad uçuşumuza başlamak için dış hatlar terminaline geçiyoruz. Ben Yurtdışı çıkış harçı pulunu son ana bırakmayı sevenlerden değilim bu nedenle daha önce Ziraat Bankası ‘nın en yakın şubesinden üçümüz içinde yatırmıştım. Pasaport kontrolü sırasında öğrendik ki. Bebek yolcular için Yurtdışı çıkış harcı pulu istenmiyormuş. Görevli memur bey fazla olan pulu bize geri verdi.

thy1

 

 

 

 

 

Uçuş kapısındaki son kontrollerin ardından uçağımıza geçtik ve sorunsuz bir şekilde Belgrad ‘a indik. İndiğimizde gün kararmıştı. Bagaj bekleme alanına geçerken görmüş olduğumuz bir ATM benzeri araçdan elimizdeki 50€ yu ne olur ne olmaz diyerek Sırp parabirimi olan Sırbistan Dinarına çevirdik. 11580 dinar verdi ATM bize. Şehir merkezinde 12300 e kadar yükselebiliyor bu oran.

Havalimanı çıkışında Hotel tarafından gönderilen şöför bey bizi bekliyor idi. Kendisi ile valizlerimizi yerleştirdikten sonra. Otele geçtik ve hızlı bir şekilde giriş işlemlerimizi tamamlayıp odamıza geçtik. Otelimizin hemen karşısında 24 saat açık bir market yer aldığını gordugum için ben hızlı bir sekilde markete gidip bir takım ihtiyaç malzmelerini aldım. Açıkçası bu market ilerki gunlerde de hayatımızı kolaylaştırdı.

Ertesi sabah (3 Eylul 2016 Cumartesi) otelde yaptığımız güzel bir kahvaltının ardından. (Otelde kahvaltı çeşitliliği gayet iyiydi. Ayrıca bebek için mama sandalyesi, plastik tabak, bardak, çatal,kaşık hatta otelin logosu bulunan bir önlük bile düşünülmüştü.

Ve hızlı bir şekilde gezimize başladık. İlk gezi noktamız. Belgradın en keyif aldığımız noktalarından biri olan ve belkide saatler hatta günler harcanabilecek kadar keyif aldığımız Kalemegdan (Anladığımız kadari ile Kale Meydanı, Sebebi bu büyük park içinde yer alan Kale. Daha sonra Begrad’ın diğer turistik noktaları olan Taş Meydanını da inceleyeceğiz.

Begrad gezimizi ne Sygic navigasyon firmasının bir ürünü olan Sygic Travel ile planladık. Size saat saat uçuşunuzdan ,kalacağınız otele hatta sırası ile ekleyeceğiniz o şehir için daha önceden veritabanına alınmış atraksiyonlara kadar güzel bir gezi planı hazırlıyor. Planda veritabanına o gezi noktası için tavsiye edilen sürelerde yer alıyor.

sygic_travel1

Kalemegdan (wiki)

kalemegdan_panoramic

 

 

53 hektar üzerine kurulu bu alan Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği burunda kurulmuş. Bu büyük park içinde heryer yemyeşil. Sava nehrini keyifle seyredebileceğiniz park içinde Osmanlı ‘dan miras kalan kaleler. Savaş ve Askeri müze, Büyük bir hayvanat bahçesi , Mora Fatihi Damat Ali paşanın türbesi , Nebojsa Kulesi , Gül Kilisesi yer alıyor. Açıkça belirtiyorum ki bu büyük komplex en keyif aldığım yeri idi Belgradın. İkincisi Tajmegdan parkı. 🙂

Aslında birinci gezi noktamız olarak bu büyük komplex i listeledim ama atlanmaması için.

2. gezi noktamız Nebojsa Kulesi

Efsaneye göre Nebojša Kulesi (Nebojša Sırpça’da “korkusuz” anlamındadır) hiç bir zaman fethedilemedi. Türklerin Belgrad fethinden sonra gökyüzüne yükselen kulenin aşağı şehre indiği dilden dile anlatılan bir efsanedir. Buna rağmen efsanede adı geçen aşağı şehirdeki Nebojša kulesi ile bugünkü kule aynı değildir.
Orjinal Nebojša kulesi gerçekten de havaya uçmuş fakat bu fethi önlemek için değil basit bir barut deposunun patlaması sebebiyle gerçekleşmiş. Kulenin çevresinde Küçük Kalemeydan denilen bölge de patlamadan büyük zarar görmüş. Bugün gördüğümüz Nebojša kulesi sadece havaya uçan kulenin adını taşımakta. Mimarisi orjinalinden farklıdır. Asıl kuleden daha alçak inşaa edilen Nebojša kulesi 5 katlı ve 6 adet atış bölgesine sahip. İlk isimleri Beyaz Kule veya Timisoara Kulesidir.
Belgrad limanı Tuna nehri üzerindeki önemini yitirdikten sonra Türkler Nebojša Kulesi’ni Belgrad’ın en ünlü zindanına çevirmişler. Politik öneme sahip düşmanlar kahraman olmamaları için öldürülmez, açlık, soğuk veya hastalıktan rezil bir şekilde ölmeleri için sürgün edilirmiş. Böylece ölen kişinin şehit olmasının da önüne geçilirmiş.
Nebojša Kulesi’nin en ünlü mahkumu Constantine Rhigas, Sırbistan’da bilindiği adı ile Rigas Feraios veya Riga od Fere. Yunan bir şair olan Constantine aynı zamanda 18 yy’da Türklere karşı Balkan ayaklanması organize etmeye çalışan Filiki Eteria örgütünün de etkin bir elemanıdır. Yakalanıp Nebojša Kulesi’nde mahkum olmuş. Rhigas boğularak ölmüş ve cesedi Tuna nehrine atılmış. Kalemeydan Parkı yakınındaki bir sokağa adı verilmiş ve bu sokakta adına dikilen bir anıt bulunmakta.
Günümüzde Nebojša Kulesi tarihinden kesitlerin görülebileceği bir müze şeklinde kullanılmakta. Bir katı ilk Sırp ayaklanmasına ve yeni dönem Sırbistan ve Yunanistan’a ayrılmış. Kulenin özel bir bölümünde de Rigas Feraios ve diğer mahkumlarla ilgili bilgi ve belgeler bulunmakta. Alıntı : http://drummerlizard.com/kalemeydan-parki-belgrad-kalesi/

3. gezi noktamız Gül Kilisesi

4. gezi noktamız Belgrad Hayvanat bahçesi

270 den fazla hayvan çeşidini barındıran hayvanat bahçesinde. Aslan , Deve , Fil , Bizon , Zebra vb… bir cok tür bulunuyor. Kızımızla bu alanı gezmesi gerçekten keyifli idi.  Hayvanat bahçesinde girişinde ve içinde yiyecek içecek , dondurma satan satıcılar mevcut. En güzel yanı ise adım başı bir çöp kutusu olması ve tertemiz olması. Giriş ücreti yetişkinler için 400 dinar. Çocuklar için indirimli. Bebekler için ise ücretsiz.

belgradzoo1 belgradzoo2

 

 

 

 

 

5.gezi noktamız Mora Fatihi damat Ali paşanın türbesi.

Kale içerisinde aynı zamanda meşhur Mora Fatihi olarak bilinen Damat Ali Paşa’nın da türbesi yer alıyor. Damat Ali Paşa 1716 yılında Petrovaradin muharebesinde şehit düşüyor ve ardından bu topraklara defnediliyor ve türbesi de Belgrad Kalesi’nin içerisinde yer alıyor. Kalede Mora Fatihi’nin türbesi hemen dikkat çekiyor. Osmanlı’nın en önemli devlet adamlarından birisi olan Damat Ali Paşa 5 Ağustos 1716 tarihinde Avusturya ordusuna karşı şehit düştü. Aynı türbede Damat Ali Paşa’nın yanısıra, Tepedelenli Selim Paşa ve Çeşmeli Hasan Paşa’nın da naaşları bulunmaktadır.

turbe1 turbe2

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalemegdan’dan sonra ki 6. gezi noktamız. Yine bir eski Osmanlı eseri olan Bayraklı Camii.

Bayraklı Camii

Kalemegdan park’ı hayvan bahçesi turunun ardından tamamlıyor ve yürüyüş mesafesinde yer alan Bayraklı Camii ne geçiyoruz. Yolumuzda 1950 lerden kalma gibi gorunen ama cok hoşumuza giden tranvaylar ve ağaçlar ile dolu bir sokak var. sokagın sonlarına doğru bayraklı camii evlerin arasından kendini gösteriyor.

Cami 1575 yılı civarında yapılmıştır.

Bayraklı Camiinin kim tarafından ve hangi tarihte inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda araştırmacıların çeşitli görüşleri bulunmaktadır. Alıntı : Wikipedi.

Bayraklı Camii den sonra ilk günümüzde bu kadar yol yeter diyerek aslında yarın gezeceğimiz Knez Mihailova dan geçerek Republica meydanını geçiyor. Ve akşam yemeğimizi yiyeceğimiz Zavicaj Restaurant a doğru yol alıyoruz.

pastane3

 

 

 

 

 

 

 

Yol güzergahımız üstünde tesadüfen bir pastanenin önünden geçiyoruz ve vitrini bizi cezbetti. Buyrunuz sizce haksız mıyız ? Efendim pastanenin adı ne yazık ki kril alfabesi ile yazılmış ne yazık ki adını paylaşmam mumkun olmayacak lakin GPS konumu olarak tam şuradaki ve aşağıdaki street view fotoğrafında ortada göreceğiniz minik eski püskü dükkan. aldığımız hersey sahane idi.

pastane2 pastane1

 

 

 

 

 

Akşam (Öğleden sonra) yemeği için tercihimiz tripadvisor üzerinden bulduğumuz Zavicaj restaurant oluyor. Yemek olarak ben gülash , tuğba ise karışık köfte soyluyor. Ortaya meze tabağı ve shopska salata sipariş ediyoruz. Ben içecek olarak kayısı rakısı tercih denemek istedim. Kokusu mükemmel ama içim olarak votka sertliğinde almanların Lorch adlı içkisine benzeyen bir tadı vardı. Tadı pek matah olmasada sunum gerçekten başarılı idi. Hem yemekleri hem güler yüzlü hizmetleri hemde fiyatları nedeni ile güzel bir mekan diyebilirim yukarıda saydığımız yemeğe 80tl ödedik.

zavicaj6

 

 

 

 

 

 

Tripadvisor Profilleri , Web siteleri , GPS konumu için tıklayınız.Menu, rakı ve shopska salatasının fotoğrafları buyurunuz.

zavicaj7 zavicaj5 zavicaj4 zavicaj3 zavicaj2 zavicaj1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugunlük bu kadar günü saat 17 sularında bitirdik ve pastaneden aldığımız tatlılar ve odamızda hazırladığımız çay ile güne güzel bir kapanış yaptık.

4 Eylül 2016 Pazar gününe yine otelimizde kahvaltı yaparak başladık. Kahvaltıları gerçekten başarılı idi. Chia tohumlu hindistan cevizi sütlü puding bile vardı ve mükemmeldi. Umay ın da keyfi yerinde.

umay_kahvalti

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugün için ilk gezimiz için 7. noktamız. St. Sava  Kathedrali oldu.

Aziz Sava Kathedrali

Otelimizden ayrılıp Aziz Sava kathedraline doğru yürüyoruz yolumuz üzerinde 90 ‘lı yıllarda yaşanan Sırp katliyamlarını engellemek amaçı ile geç kalınmış bir çaba olarak NATO tarafından bombalanan Sırbistan Milli Savunma Bakanlığını görüyoruz.

savunmabakanligi1 savunmabakanligi2

 

 

 

 

 

Otelimiz nehir seviyesinde oldugu için bölgeye ulaşmak için hafif rapmalı bir yol kullanıyoruz ve  Ardından yemyeşil havuzlu bir park ve St. Saga yı görerek keyfimiz yerine geliyor. Öncesinde park içinde oturup bir yandan dinleniyor bir yandan bu güzel yapıyı ve Umay’ın havuzla haşırneşir olmasını izliyoruz.

saga saga2

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki gezi noktamız 8. gezi noktamız Nikola Tesla Müzesi oldu.

Nikola Tesla Müzesi

Bir elektrik-elektronik mühendisi olarak gezinin en sevdiğim kısmı oldu. EMA,EMD gibi derslerin sebebi olan Nikola bey ‘ e ait birçok belge ve kişisel eşya sergileniyor. Müze 1952 de kurulmuş. Müze içinde her gezi grubuna statik enerji ve manyetik alanlar ile ilgili bir show da yapılıyor.Hatta bence 3 yas altındaki cocuklar icin korkutucu ilkokul ve uzeri cocuklar icin de dikkat cekici olabilir.NItekim umay korktu bu gosteriden.Müze ücreti kişi başı 500 RSD. Müze içinde çalışanlar belgrad üniversitesi öğrencileriymiş.

teslamuzasi1

 

 

 

 

 

 

 

 

Nikola tesla müzesinden sonra hedefimiz Tasmejdan yani Taş Meydanı. Taşmeydanı 9 uncu gezi noktamız olacak.

Tasmejdan (Taş Meydanı)

Nikola Tesla müzesinden çıkıp taş meydana giderken yol üzerinde ilginç bir karavan gördük. Hareket halinde oldugu için ancak bu şekilde fotograflayabildim. Hayatın tadını bizden daha cok çıkaran insanları kıskanmıyor değilim ne yalan soyleyim.

ilginc1

 

 

 

 

 

 

Kalemegdan kadar olmasada büyük ve bir okadar da keyifli bir park Tasmejdan. İlk olarak 1958 de kurulmuş. Ve 2010 yılında renove edilmiş. Yemyeşil keyifli bir park. Çocuk oyun alanında alışılagelmiş oyuncakların çok farklı sunumları da mevcut. Örneğin salıngaç 🙂 Park 1999 da NATO tarafından bombalanan yerler arasında. Neredeyse 1 saat keyifle harçadık bu parkta. Belgrad parklarında güzel vakit geçirilecek keyifli bir yer.

tasmeydan

 

 

 

 

 

 

Taş meydanı geldiğimiz yönün aksi istikametinde Knez Mihailova ve National Assebly yönünde terk ederken. bir sonraki gezi noktamız olan Saint Mark kilisesine ulaşıyoruz. Saint Mark kilisesi taşmeydan parkı içinde yer alıyor.

10. gezi noktamız ;

Saint Mark Kilisesi

Yapımı 1940 yılında tamamlanmış bir Sırp Ortodoks kilisesi. Mimarı tonları bana ayasofyayı anımsattı. Ne yazık ki kendi arşivimizden bir foto bulamadım. Buyrunuz kendi web siteleri.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

St. Mark kilisesini sağımıza alarak yolumuza Başkanlık Sarayı, Ulusal Meclis’i ve Kültür Bakanlığı , Terazije Tiyatrosu,Zaduzbina Restuarant ve Otel Moskova gibi mimari açıdan izlemesi keyif veren binaları görerek devam ettik.

Sırbistan Başkanlık Sarayı -1

Sırbistan Başkanlık Sarayı -1

Sırbistan Başkanlık Sarayı Bahçesi

Sırbistan Başkanlık Sarayı Bahçesi

Sırbistan Başkanlık Sarayı -2

Sırbistan Başkanlık Sarayı -2

Hotel Moskow

Hotel Moskow

Ulusal Meclis Binası -1

Ulusal Meclis Binası -1

Ulusal Meclis Binası -2

Ulusal Meclis Binası -2

Zaduzbina Restaurant

Zaduzbina Restaurant

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Republic Square yakınlarında Terazije Tiyatrosu karşısında minik bir parkın içine kurulmuş bizi çocuklugumuza götüren ikinci el ders kitapları pazarını görüyoruz. Çocuklugumuzda kitapların temini için bizde boyle pazarlara ve sahaflara uğrardık.

sahafpazari

 

 

 

 

 

 

Bu güzel mimarı binaların arasından yürüdük ve yol bizi 11. gezi noktamız olan ve dünde kısmen gezdiğimiz Knez Mihailova Caddesi ne getirdi.

Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova ‘ı ben bizim İstiklal caddemizin biraz kucugune benzettim. Saglı sollu alışveriş merkezleri , dukkanlar , doviz buroları , Ust katlarda pub ve eğlence mekanları olan araç trafiğine kapalı bir cadde. Bir baştan başlayıp sonuna kadar yürüyoruz. Kalemagdan dan başlayan cadde Republica Meydan ında son buluyor. Giyim ve elektronik fiyatları Türkiye ye yakın yahut daha pahalı.

knez

 

 

 

 

 

 

Cadde üzerinde kimi ilginç grafitiler dikkatimizi çekti. Kesinlikle hemfikir değilim bu düşüncedeki arkadaşlarla 🙂

ilginc3 ilginc2

 

 

 

 

 

 

 

 

Knez ‘i sonuna kadar takip etmedik bu kez. Yarı yoldan döndük ve Skadarska bölgesine geçtik. Skadarska (Skadarlija) 12. gezi noktamız oldu.

Skadarska Bohem Bölgesi ( Skadarlija Bohemian Quarter)

skadarlija_1

 

 

 

 

 

 

Öncelikle skadarlijanın gerçekten geniş bir alan oldugunu hatta benim çok benzettiğim Cihangir ‘in daha büyük ve araç trafiğine kısmen kapalı bir benzeri oldugunu belirtmek isterim. Genelde arnavut kaldırım sokaklar ve eğimi yüksek sokaklardan oluşuyor. Bu nedenle biz bebek arabası ile kısmen gezebildik. Araç ile gidebildiğimiz ilk noktaya kadar gittik ve yorgunlukda çökmüş olacak ki bir kahve molası verdik.

skadarlija_3 skadarlija_2

 

 

 

 

 

Umay kendine yine bir yaramazlık buldu. 🙂

skadarlija_4

 

 

 

 

 

 

Oturunca yorgunluğumuz ve açlığımız aklımıza geldi. Yine tripadvisor üzerinden araştırarak ulaştığımız miniminnacık bir dükkan olan To je TO! bugün ki öğleden sonra (akşam) yemeğimiz olacak.

To je To! Skadarlija yakınlarında ufak bir dükkan. Dışardan bakınca birşeye benzemiyor pek.

tojeto_5

 

 

 

 

 

 

Mekanda bir hayli küçük zaten. Pişirme yaptıkları alan 3 mangal büyüklüğünde yavardır ya yoktur.

tojeto_

 

 

 

 

 

 

 

 

Ancak lezzet olarak başarı idi. Dün Zavicaj da yediğimiz köfte mi bu mu der iseniz kesinlikle bu ? Ayrıca bizim ayran deiğimiz içeceğin iki türlüsü oldugu soylemeliyim birisi onların yogurt dedikleri su katılmadan çırpılmış koyu yogurt. Bir diğeri ise bildiğimiz bizim ayranımız. Bu mekanda ayran vardı 🙂 Umay bu gezi boyunca iki kelime öğrendi bunlardan birisi Köfteeeee ikinciside Ayran… Artık markete girdiğimizde dolapların önünden geçeren Ayran diye bağırıyor.

Menulerinde ince kucuk sis kofte benzeri Cevapcici, hamburger köftesini andıran Kljeskavica, tavuk şiş, şiş kebap olarak yazdıkları bizim adana kebabımız benzeri bir kebap, sosis , ciğer ve böbrek var. biz gittiğimizde sakadat ve tavuk çeşitleri yoktu. Fiyatları yine türkiye ayarında idi. 100 gram cevapcici 218 dinar.

Aşağıdaki tabakta sağdan sırası ile Şiş, Sudzukice , Cevapcici , Kljeskavica bulunmakta.

tojeto_3

 

 

 

 

 

 

Menuyü incelemek isterseniz buyurun.

tojeto_4

 

 

 

 

 

 

 

 

Karnımızıda doyurduk enerjimizi topladık. Tekrar Knez üzerinden yürüyerek republica meydanına doğru ilerledik. İstikamet 13. ve son gezi noktamız olacak olan Prince Mihailo Monument yani Prens Mihailo Anıtı.

Prens Mihailo Anıtı

Anıt 1882 yılında İtalyan bir heykaltraş olan Enrico Pazzi tarafından yapılmış.

princemihailo

 

 

 

 

 

 

Prens Mihailo anıtının ardında yolumuz üzerindeki yerel bir pazarı gezerek otelimize döndük. Pazar dik bir yokuşun tepe noktasında konumlandırılmıştı.

belgrad_pazaryeri

 

 

 

 

 

 

Dik yokuştan inerek nehir seviyesine indik ve bu yokuş üzerindeki telefoncular ve ikinci el eşya satıcıları bana Mahmutpaşa yı anımsattı.

dikyokus

 

 

 

 

 

Yine bebekle seyehat eden bir aile olarak hava kararmadan otelimize döndük.

Ertesi gün yani 5 Eylül 2016 Pazartesi günü Seyehatimizin Saraybosna etabını gerçekteştirmek için daha önce RentalCars.com üzerinden kiraladığımız araçımızı havalimanından teslim alıp Mostar’a doğru yola çıkacağız.

Umarım bu uzun yazıyı ilgi ile okur ve faydalanırsınız.

 

Yakında…Sırbistanda kiralık araç yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yakında…Mostar yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yakında…Saraybosna yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yakında…Gezimiz sırasında aktuel kamera ile çekmiş olduğumuz videoları yakında upload edeceğiz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir