Aşçıbaşı Et Lokantası (Sivas)

Uzun zaman oldu yazmayalı belkide son yazımdan sonra bir çok farklı ülkede bir çok farklı restaurant deneme şansım oldu lakin nedense yazmadım. Yazmak istemedim belkide.

Peki geri dönüşümüz sessiz sakin mi olsun 🙂 bence olmasın. Sivas yolculuklarımın uzun zamandır düzenli uğrak mekanı olmuş Aşçıbaşı Et Lokantası olacak bu yazımın konusu.

Aşçıbaşı Et Lokantası - Sivas

Aşçıbaşı Et Lokantası – Sivas

Aşçıbaşı Et Lokantası , Sivas ili Sanayi Küçük Sanayi sitesi mevkinde. Ankara-Erzincan karayolu üzerinde temiz ve özenle tasarlanmış. Slogonları da olan ; Margarin kullanmayan, Konserve kullanmayan, Glukoz Şurubu kullanmayan bir Er lokantası. Et lokantasi olarak niteliyorum çünkü kendileri bu şekilde kullanıyorlar. Aslında menüleri bir hayli geniş aklıma gelen başlıca ürünler. Izgara çeşitleri (Benim favorim kuzu karışık) , Pide çeşitleri , Sivas’a özgü lezzetler (Pezik , İçli Köfte , Mumbar…) , lezzetli Sıcak yemekler, sağlıklı zeytinyağlılar ve birbirinden can alıcı tatlılar.

Fıstıklı Hamaylı - Aşçıbaşı Et Lokantası - Sivas

Fıstıklı Hamaylı – Aşçıbaşı Et Lokantası – Sivas

Tatlıları o kadar başarılı ki kimi zaman gittiğimde sadece tatlı yemeye gelmiş insanlar görüyordum. İşletmeci de bunun farkına varmış olmalı ki Sivas şehir merkezine Aşçıbaşı Tatlı-Tatlı adında bir şube açmışlar.

Sıra benim favorilerime ve fiyatlardan bahsetmeye geldi.

Benim favorilerim haliti ruhiyeme göre değişiklik gösteriyor.

Eğer sıcak yemek yemek istiyorsanız. Hindi Kanat (kemiklerinden arındırılmış ve fırınlanmış) , Kuzu kavurma , Kuru Fasulye (Muhteşem 🙂 ) , Tavuk Kavurma , Karışık Zeytinyağlı Kızartma , Patates Püresi nden oluşan Aşçıbaşı Tabağı . Son ziyaretimde bu doyurucu ve kafa karışıklığına çözüm olan tabağın fiyatı 20 TL (Mayıs-2015) idi.

Eğer Et doymak istiyor iseniz 🙂 Kuzu karışık özellikle bahar aylarında bir başka güzel oluyor. Kuzu karışık tamamen kuzu etinden yapılan Çöp Şiş, Adana, Köfte, Pirzola dan oluşuyor. Fiyatı yine  Mayıs 2015 için 25 TL idi yanlış anımsamıyor isem.

Kuzu Karışık - Aşçıbaşı Et Lokantası - Sivas

Kuzu Karışık – Aşçıbaşı Et Lokantası – Sivas

Son olarak ilk kez Sivas da yemiş olduğum yağlı ve ağır 🙂 lakin aynı oranda da lezzetli mükemmel ötesi bir et yemeği olan ve kuzuya farklı bir yorum getiren Pehli. Pehli daha kemiği doğru düzgün kıkırdakdan dönmemiş körpecik kuzu kaburgasının bütün halinde fırınlanması ile yapılan bir yemek.

 

Pehli - Aşçıbaşı Et Lokantası - Sivas - Ekim 2014

Pehli – Aşçıbaşı Et Lokantası – Sivas – Ekim 2014

 

Pehli ile tanışmam güzel yüzü ve dürüstlüğü hiçbir zaman aklımdan çıkmayan ve eskiden mutluluk ile koşarak gittiğim Sivas yolculuklarımı artık ne yazık ki kötü anımsamama sebep olan değerli insan Hulusi Şahin abim tanıtmıştı. Değerli insan, Mekanın cennet olsun. Her sivas tabelasında seni anıyor seni özlüyorum.

Sivas gerçekten lezzetlerine doyum olmayan bir şehir… Bir başka sivas yazımızda görüşmek dileğimle.

İletişim Bilgileri :

Toptancılar Sitesi 14. Blok No:1 – SİVAS
Telefon: 0 346 226 39 89 Fax: 0 346 226 35 40

www.ascibasi.com.tr
​info@ascibasi.com.tr

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir